Ayas filmi online full izle
22Nov/130

Ayas

ayas-filmiSenaryosunu Ayşe Şule Bilgiç yazdığı, müziklerini Kıraç ve Nevzat Yılmaz'ın yaptığı film izleyiciyle buluşuyor.

Türkiye'nin "ilk" çizgi sinema filmi olan Ayas'ın konusu kısaca şöyle; "Altı yaşındaki Ayas'ın başından geçen maceraları konu alan filmde, Ayas'ın akrabalarıyla dolu apartmanına ve İstanbul sokaklarında yaşadığı eğlenceli maceralara konuk oluyoruz. Film, seyirciyi Ayas'ın en sevdiği arkadaşları olan kuzenleri Mustafa ve Özgür'ün yanısıra annesi ve babası başta olmak üzere tüm ailesiyle tanıştırıyor ve geleneksel sokak kültürü ve oyunlarına davet ediyor."

TV ekranlarında 2008-2013 arasında yayınlanan ‘Pepee’, bir anlamda ‘ulusal piyasada üretilen animasyon’ düşüncesine ya da iddiasına tutundu. Sayısal, dijital görselleştirme tekniğiyle de bir ‘gelenek’ belirlemeye çabaladı. 2013 yapımı “RGG: Ayas” ise onu gerçekleştiren Düş Yeri Çizgi Film ve Canlandırma Stüdyosu’nun ilk uzun metrajlı animasyonu. Afişteki ‘ilk Türk çocuk çizgi sinema filmi’ ibaresi sizi yanıltmasın eğer burada bir ‘ilk’ varsa o da stüdyonun yaşadığı ilklerle tanımlanabilir.

Kısıtlı seyirciye ulaşan el çizimi animasyonu “Zeytinin Hayali”nin (2009), son dönemde artan türsel bilince eklenen yerli animasyon azmini unutmamalıyız. Ama sanki “RGG: Ayas”, Said Nursi’nin sürgün yıllarına odaklanan “Allah’ın Sadık Kulu: Barla”nın aşıladığı cesarete tutunuyor. Ayşe Şule Bilgiç önderliğinde animasyonun bilgisayar teknolojisi bazlı gelenekleriyle yol alıyor. Kağıt üstünde CGI dönemine uyum sağladığı muhakkak. Ancak bu konuda yerel adımlar atmak ile evrensel adımlar atmak arasında dağlar kadar fark var. Bu eser de büyük oranda bu sıkıntı ile akla gelecek gibi. Zira yıllar sonra ‘bir zamanlar animasyon furyası başlamıştı’nın devamında adından söz edilecek bir yapıt olarak öne çıkabiliyor.


Yorumlar (0)

:)


Yorum Yaz

No trackbacks yet.