Aziz Ayşe filmi online full izle
3Nov/130

Aziz Ayşe

aziz-ayse-filmi"Aziz Ayşe" filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Elfe Uluç üstlenirken, oyuncuları arasında Engin Altan Düzyatan, Feride Çetin, Orhan Edip Ertürk, Cenk Sözeri, Melikşah Yardımcı gibi isimler yer alıyor.

Türk yapımı dram türündeki filmin konusu ise kısaca şöyle: "Ayşe, çöplerden kazandığını aç kalmak pahasına hayır kurumlarına, camiye, Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan bir kâğıt toplayıcısıdır. Ayşe, erkek bedenine tutsak bir kadın ruhudur. Bir gün Ayşe, bir çiftin hayatına girer. Ve bu tesadüf üç insanın kendilerini keşfedip tanıdıkları, kimliklerine ve hayatlarına yön verdikleri bir yolculuğu başlatır."

Sinemamızın tarihinde ‘eşcinsel özgürlük’ü savunulduğu az olsa da görülmüştür. Homoseksüel birey konusunda “Beddua” (1982), transseksüel birey konusunda “Köçek” (1975), travesti konusunda “Dönersen Islık Çal” (1992) gibi örneklere uzanabiliriz. 2000’lerde ise “Zenne” (2011), “Teslimiyet” (2010) ve “Aziz Ayşe”nin (2012) adı ‘kurmaca’ konusunda geçecek. Ancak bu üç eserin gelişen zihniyete karşın seviyeyi yukarıya çekebildiğini söylemek güç.

Ama sosyolojik açıdan albenisi yüksek tiplemenin filminin çekilmesi aşamasında yaşananlar, imar sorunu, üçlü ilişki meselesi, sevgi, aşk, yalnızlık, fakirlik ve daha fazlası havada uçuşuyor. 1.85:1 formatında ise aslında samimi ve yer yer enerji dolu bir ilk film akıyor. Alt kültürü inceleme adına sevindirici ve arşivlere dahil edebileceğimiz bir iş “Aziz Ayşe”. En azından yukarıda sözü geçen “Köçek” ve “Beddua” gibi ‘çöp’ eserlerden biri değil.


Yorumlar (0)

:)


Yorum Yaz

No trackbacks yet.