Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 filmi online full izle
8Mar/130

Eve Dönüş: Sarıkamış 1915

Eve Dönüş: Sarıkamış 1915Sarıkamış Harekatı’nın kaybedilmesinin ardından , Doğu Anadolu bölgesi artık belirsizliğin hüküm sürdüğü bir yer olmuştu. Eve Dönüş filmi tam da bu zamanlarda 8 kişinin, vahşi doğanın ortasında, oldukça zor kış koşullarıyla boğuşarak, hayatta kalma mücadelesini ve Eve Dönüş hikayesini anlatıyor. Birbirinden farklı bu 8 kişinin açlıkla mücadele ederek hayatta kalma içgüdüleriyle verdikleri gerilim dolu savaş onları birleştiren tek ortak noktaları.

"Eve Dönüş: Sarıkamış 1915" Yönetmen Alphan Eşeli'nin ''Eve Dönüş: Sarıkamış 1915'' adlı filmi, yarın vizyona girecek. Senaryosunu Alphan Eşeli'nin Serdar Tantekin ile birlikte yazdığı, baş rollerini Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin'in paylaştığı filmin hazırlıkları, 2011 yılının Kasım ayında başladı. Filmin, geçen yıl Şubat ayında başlayan çekimleri, 5 hafta sürdü ve yaklaşık 120 kişilik bir ekiple çalışıldı. Film, Sivas'ta –27 derecede, soğuk ve zor kış koşullarında çekildi.

Filmin konusu şöyle: I. Dünya savaşı sırasında Ruslara karşı yapılan, 109 bin 274 askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı, Osmanlı İmparatorluğu'nun mağlubiyeti ile sonuçlandı. Ne Rusların ne de Osmanlı'nın tam olarak sahip olamadığı, yönetim ve otoriteden yoksun bu bölgede kaderlerine terk edilen insanlar, kendilerini daha önce karşılaşmadıkları bir hayatta kalma mücadelesi içinde buldu. Bakü'de görevli Hariciye Nazırlığı Kalem Müdürü'nün eşi Gül Hanım ve kızı Nihan, onlara Erzurum yolunda eşlik eden Hariciye Nazırlığı mensubu Saci Efendi, zorlu ve sert kış koşullarının hakim olduğu bu kimsesiz topraklarda yol alırken, savaşın ortasında kalmış, harabeye dönmüş ve terk edilmiş bir köye ulaşır.

“Eve Dönüş: Sarıkamış 1915”, son yıllarda seyrettiğimiz, ilk ve orta öğretim öğrencilerine seslenir tarzda çekilen ve bol bol göz yaşartmayı hedefleyen didaktik tarihi filmlere hiç benzemiyor... I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğu Cephesi'nde büyük kayıplar vererek geri çekildiği bir dönemde geçse de, aslında bir savaş filmi değil. Sinemamızda örneğine pek rastlamadığımız, gerilim türünde bir “yaşamda kalma” filmi...

Film, kültürel ve sınıfsal olarak farklı kesimlerden gelen 7 insanın, açlık ve soğuğa karşı verdiği yaşam mücadelesine odaklanıyor. Hariciye Nazırlığı memuru Saci Bey'in (Uğur Polat) liderlik ettiği grup, kısıtlı yiyecekleri paylaşmasına paylaşıyor ama özellikle açlık karşısındaki çözüm yolları konusunda çatışmalara yol açan anlaşmazlıklar yaşıyor.

Sinematografi, müzik ve ses tasarımının müthiş birlikteliğiyle akan anti-militarist bir atmosfer filmi denebilir. “Eve Dönüş: Sarıkamış 1915”, özellikle bu görsel-işitsel yapıyı hakim hale getirip gerilimi ve savaşın kıyım potansiyelini öne çıkardığında etkileyici anlar yakalayabiliyor. Ancak kapalı alanda ipleri elinden kaçırması ve son bölümde araya ‘somut’luk adına bir-iki sahne atarak süreyi uzatması ilk filmini çeken yönetmen Alphan Eşeli’nin hanesine ‘eksi puan’ olarak yazılıyor. Ama her şeye rağmen ‘kurgu’yu unutmadığı anlarda siyasi duruşu, tedirgin ediciliği ve sinemasal yetileriyle tüketmesi zevk veren bir savaş draması karşımızdaki.

Türk sinemasında genelde kahramanlık ve başarı ile özdeşleştirilmiş bir ‘savaş ezberi’miz var orası kesin. Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı dışında tarihi kesitlere de alışık değiliz. Ancak Levent Semerci’nin “Nefes: Vatan Sağolsun”u (2009) sonrası başarısızlığın da bir parçamız olacağı ortaya çıktı. Onun izinde üreyen filmler ise daha psikolojik, karamsar ve dramatik bir yol izliyor.


Yorumlar (0)

:)


Yorum Yaz

No trackbacks yet.