Gelmeyen Bahar filmi online full izle
8Mar/130

Gelmeyen Bahar

Gelmeyen BaharFilmin Yönetmeni: Emrah Erdogan

Oyuncuları: Ayten Uncuoğlu , Kerem Kupacı , Turgay Tanülkü , Orhan Alkaya , Beyza Şekerci

Ülkemizde gündemden düşmeyen töre ve töre cinayetleri, kadına karşı baskı ve şiddet gibi konuları işleyen Gelmeyen Bahar filmi, imkansız bir aşk yüzünden savrulan insanları beyazperdeye taşıyor. Masum bir sevda insanların hayatlarını nasıl ve neden karartır?

"Gelmeyen Bahar" "Küçük Emrah" olarak bilinen Emrah Erdoğan'ın ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu "Gelmeyen Bahar", yarın vizyona girecek. Töre ve töre cinayetleri, kadına karşı baskı ve şiddet konularını işleyen "Gelmeyen Bahar", kadına karşı şiddete dikkati çekmek amacıyla Dünya Kadınlar Günü'nün kutlanacağı yarından itibaren gösterimde olacak. Filmin öyküsünü yazan Emrah Erdoğan'ın Tarkan Ateşman ile senaryosuna şekil verdiği filmde, Ayten Uncuoğlu, Kerem Kupacı, Turgay Tanülkü, Orhan Alkaya, Beyza Şekerci rol aldı.

Filmin konusu özetle şöyle: Bir fabrikada işçi olarak çalışan, 18 yaşına yeni giren Bahar'ın geleceğiyle ilgili bambaşka hayalleri varken, ailesi onun kaderini çoktan belirlemiştir. Suskun bir anne, evinde bulamadığı mutluluğu başka yerlerde arayan emekli bir baba ve işsiz bir ağabeyin arasında sıkışıp kalan Bahar, kurtuluşu çok iyi bilmediği bir dünyada aramaktadır.

Aile içi şiddet, kadına uygulanan şiddet ve töre cinayetlerini ele alan bir Yeşilçam melodramı. “Gelmeyen Bahar” isminden başlayan didaktizmini doruklara taşıyan 135 dakikada, görüntü yönetmeni Doğan Sarıgüzel’in yönetmen-senarist-besteci Emrah Erdoğan’a (ya da bilinen adıyla Küçük Emrah’a) karşı direnmesiyle yolunu bulmaya çabalıyor. Filmin önüne geçen boyutsuz besteler, aynı fabrikadan çıkmış gibi duran karikatürize karakterler ve kurgu tutarlılığı sağlayamayan bir kurgucu derken demode bir melodramla yüzleşiyoruz. Bu da günümüzde en iyi ihtimalle ‘arabesk kültürü’yle doldurulmuş bir TV dizisine tekabül ediyor ne yazık ki...

Mahsun Kırmızıgül’ün tek kötü etkisi muhtemelen Özcan Deniz ve Emrah Erdoğan’ı sinemaya sokmak oldu. Emin olduğum bir şey varsa o da, sinemaskop formatında (2.35:1) Hollywood estetiğini, blockbuster gereklilikleriyle Türkiye’ye armağan eden yönetmenin yolunu izleyenlerin kendi meslektaşları olmadığı gerçeği. Özcan Deniz’in ancak ‘üçüncü dünya ülkeleri’nde video klip estetiği olarak anılabilecek bir teknikle iki çöp aşk filmi üretmesinin ardından, Küçük Emrah olarak bildiğimiz Emrah Erdoğan da adeta 80’lerde bayat bir Yeşilçam melodramı çekmiş gibi davranıyor.


Yorumlar (0)

:)


Yorum Yaz

No trackbacks yet.