Jin filmi online full izle
15Mar/130

Jin

jin-filmiÖzellikle “Hayat Var” ve “Korkuyorum Anne” gibi Türk sineması tarihinin en iyi 10 filmi arasındaki başyapıtlarıyla çığır açan Reha Erdem, bu kez Kürt bir gerilla kızın kurşunlar altındaki çaresizliğini ele alıyor. Filme ismini veren “Jîn”, başındaki kırmızı tülbentiyle ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ kıvamında aç kurtlara ya da medeniyet görmemiş Türk toplumuna karşı gelerek ‘kimlik’ini oturtmaya çabalıyor. Yönetmenin masalsı dokunuşuyla modern Rus sinemasının ve Tayland Yeni Dalgası’nın etkisini net bir şekilde hissettirdiği eser, Andrei Tarkovsky ruhunu Wisit Sasanatieng, Apichatpong Weerasethakul gibi yönetmenlerin işleriyle yorumlayıp “Ölümüne Kaçış” ve “Pan’ın Labirenti” gibi yapıtları da akla getiriyor. Yerli sinema adına ise Kürt meselesiyle ilgili son dönemde üretilen filmlerin en taze, en çarpıcı ve en ustalıklı yorumunu sunarak Reha Erdem’in Türk sinemasının üzerinde olduğunu kanıtlıyor. Yönetmen, bu kez masalsı bir anti-terör gerilimine imza atarak “Hayat Var” modelinin politik koluyla karşımıza dikiliyor.

“Hayat Var”ın film modeli “Kosmos”ta (2010) Tarkovsky mistisizmini kullanırken, Tanrısal öğelerle ve Tsai Ming-Liang’vari absürt/kaba komedi rötuşlarında adeta sosyolojik bir sıkıntıya düşüyordu. Ancak Erdem’in pelikülü terk ederek 2.35:1 formatında HD’ye geçtiği ikinci dönemi, “Jin” (2013) ile bir gerillanın hikayesine odaklanmasıyla da hedefini belli ediyor gibi. Bu noktada yaklaşım sanki izole edilmiş, iletişimsiz bırakılmış ve bir köşeye sıkıştırılmış anti-kahramanların, Wes Anderson bünyesinde olduğu gibi masalsı hikayelerini sinemalaştırmak. Bunun içinde de genelde geniş açıların ve geniş ölçekli objektiflerin hakimiyetindeki bir görsel yapı inşa edilmesi formatın alan derinliğinden yararlanma adına açığa çıkıyor.

Erdem, büyük oranda “Ölümüne Kaçış”ta (“Essential Killing”, 2011) Jerzy Skolimowski’nin yaptığı gibi ‘terör’e ‘hakim taraf’tan, ‘iktidar’ın gözünden yaklaşma geleneğini bozmak istiyor. Orada işi yamyamlığa kadar götüren açlık meselesi burada kimlik arayışına transfer oluyor. Böylece Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ‘iç savaş’a dönüşen PKK sorunu ‘tersten bir terör gerilimi’ni ortaya çıkarıyor. Büyük oranda iki yaşından beri annesini-babasını bilmeden eşkıyalığa, dağda yaşamaya ve örgütle iletişim kurmaya itilen 17 yaşındaki ‘Jîn’in hikayesi, kitap okumasından askerlerle ilişkisine kadar adeta bir çaresizlikle, eğitimsizlikle ve cehaletle süregeliyor. Bunu ses tonundan da anlayabiliyoruz.


Yorumlar (0)

:)


Yorum Yaz

No trackbacks yet.