Kutsal Motorlar filmi online full izle
2Aug/130

Kutsal Motorlar

kutsal-motorlar-filmiYönetmenliğini ve senaristliğini Leos Carax'ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Denis Lavant, Edith Scob, Eva Mendes, Kylie Minogue, Elise Lhomeau, Jeanne Disson , Michel Piccoli, Leos Carax , Nastya Golubeva Carax, Reda Oumouzoune yer alıyor.

Almanya Fransa ortak yapımı filmin konusu kısaca şöyle; "İşadamı Oscar çok zengin ve gizemli bir adam tarafından tuhaf bir iş için görevlendirilir. Bir limuzinin içinde kılıktan kılığa girerek çeşitli randevulara gidecektir. Bazen bir dilenci, bazen yaşlı bir adam ya da bir cambaz olacaktır. Ama neden? Filmde, çok sayıda derin ve felsefi yorum yapılmasını sağlayacak malzeme var. Ama belki de hepsi sadece zevk içindir."

Daha en baştan bir yerine 11 ana karakterle yol alma kuralını koyup, ana akım hikaye anlatma geleneklerini ve seyirci alışkanlıklarını yıkan “Kutsal Motorlar”, sinemaya Leos Carax’ın Godardiyen vizyonunu taşıyan ironik bir bilimkurgu başyapıtı armağan ediyor. Sinema sektörünün tektipleşme, teşhircilik, ruhsuzluk ve kimlik arayışı sorunsalından zengin bir üslup çıkaran “Kutsal Motorlar”ın ‘eklektik’, ‘yapıbozucu’ ve ‘gerçeküstücü’ sıfatlarını da kullandığı söylenebilir. Carax, ilk döneminden “Kötü Kan”ın modelini akla getirirken “Değişen Dünyanın İnsanları” ve “THX 1138” gibi distopik bilimkurguların iletişimsizlik duygusunu, “Alphaville”in serbest yönetmenliğiyle gözden geçirip “Yüzü Olmayan Gözler”in düşünsel/bilimsel yaklaşımını ‘sessiz sinemanın hareket kabiliyeti’yle yeniden yorumluyor. Böylece yedinci sanatın artık Hollywood’da teşhircilikten, Avrupa’da kendini tatmin etme aracından öte bir şey olmadığını anlatan 60’lar ruhlu, hiççi ve minimalize edilmiş bir düzen temsili çıkarıyor.


Yorumlar (0)

:)


Yorum Yaz

No trackbacks yet.