Sen Aydınlatırsın Geceyi filmi online full izle
3Nov/130

Sen Aydınlatırsın Geceyi

sen-aydinlatirsin-geceyi-filmiSiyah-beyaz bir çizgi roman estetiğiyle çekilmiş “Sen Aydınlatırsın Geceyi”, sinemamıza fantastik atılım getirmesi beklenebilecek, entelektüel bir A sınıf süper kahraman filmi. Superman’den X-Men’e uzanan etki skalasının ötesinde bizim “Günah Şehri”mizi yaratırken hiçbir şeyden gocunmayan, şiddet kullanımı, diyalog becerisi ve sosyal tanımlarıyla dikkat çeken serbest bir Shakespeare uyarlaması aynı zamanda. Bana göre sinemamızın 2000’lerde verdiği en orijinal işlerden olan, kısa sürede klasikleşmesi beklenebilecek “Sen Aydınlatırsın Geceyi”, 32. İstanbul Film Festivali’nde yapılan dünya prömiyerinin devamında vizyona girmeyecek ne yazık ki. Ama dileyenler filmi şu aşamada 2 Mayıs ve 9 Mayıs’ta Semaver Kumpanya’da yapılacak gösterimlerinde izleyebilir.

İki güneşli üç dolunaylı bu coğrafi mekan büyük oranda Ünlü’nün yaklaşımını dolduruyor. Arabesk kültürü, şiir, edebiyat, absürt komedi aşılayan diyaloglar ve suç ile ilişkisini asla yitirmeyen yönetmen burada ‘fantastik’ atılımı adına kendi dünyasını daha ustalıklı ve olgun bir açılımla canlandırıyor. “Güneşin Oğlu” (2008) ile yapamadığı, “Çocuk” ile ucundan döndüğü bir devrim gerçekleştiriyor.

“Sen Aydınlatırsın Geceyi”, Hollywood’da artık “Kick-Ass” (2010), “Super” (2010), “Yeşil Yaban Arısı” (“The Green Hornet”, 2011) gibi anti-süper kahramanlara kayıp alaycılık depolayan ‘süper kahraman filmi’ şablonunun bu yönünü benimseyerek ilginç bir bütüne açılıyor. Bunu kullanırken şiddeti öne çıkarmayı, kara film-intikam filmi örgüsüne tutunmayı, içsel yolculuğu anlamlı kılmayı, diyaloglar üzerine kafa yormayı ve oyuncuları yönetmeyi ihmal etmiyor.


Yorumlar (0)

:)


Yorum Yaz

No trackbacks yet.