Simurg filmi online full izle
30Nov/120

Simurg

Simurg1980’deki askeri darbe sonrası cezaevlerinde yaşanan sıkıntılar, 1990’ların ortalarında F-Tipi hücrelerdeki ‘insan canını umursamayan’ durumlara kadar uzandı. Bunun yol açtığı ölüm oruçları ise iktidara karşı haykırışı adeta hazin bir tablonun ışığında canlandırdı. “Simurg” da gözlemci yetisiyle 1996’da bu olaya birinci ağızdan tanıklık eden altı mahkumun yaşadıklarını ‘belgeleme’ yeteneğini gösteriyor. Süresini biraz uzun tutsa da iktidar eleştirisini yaparken izlediği yollarla seyirciyi içine almayı ve durumun acıklılığına dikkat çekmeyi beceriyor.

Pers mitolojisinden bildiğimiz Zümrüdü Anka Kuşu Simurg’tan adını alan, onun izinde de bir reenkarnasyon ya da arınma hikayesi sunan “Simurg”, F-Tipi cezaevlerindeki tanımsız kıyıma odaklanıyor. 1996’da o ‘dar alan’da kalıp ölüm orucu eylemine başvuran ve bir hastalığa yenik düşen bir grup insanın peşine takılıyor, onları dünüyle bugünüyle masaya yatırıyor. Etnik grup ayrımı yapmaksızın bir insansızlığın özetini sunuyor.

1998'den bu yana çektiği belgesellerle ve televizyon sektöründe yürüttüğü gazetecilik yapımcılık faaliyetleri ile tanınan Ruhi Karadağ'ın son çalışması 18. Altın Koza Film Festivali'nde dünya prömiyeri yapmıştı.

Yıllardan 1996. ülke bir yandan tırmanan terörle mücadele ederken diğer yandan insani koşulların sağlanmadığı iddia edilen F-tipi cezaevlerine karşı yaşam mücadelesi veriliyor. Bu mücadeleye açlık grevi ile katılan altı isim Refik, Cafer, Çiğdem, Hüseyin Muharrem, Ali Ekber ve Delil 69 gün süren ölüm orucuna giriyorlar. Fakat bu inatla girdikleri bu yol, onlara Wernicke Korsakoff hastalığı ile geri dönüyor. Konuşma zorluğu, istemsiz kasılmalar, denge bozuklukları, hafıza kaybı ve ciddi unutkanlık gibi sorunlar hepsinde ortaya çıkıyor.

2000'e gelindiğinde ölüm oruçları yeniden başlıyor ve altı arkadaş, bu sefer dört sene önce yaşamını yitiren İdil Erkmen'in mezarı başında buluşarak, hem geçmişte yaşadıkları günlere geri dönüyor, hem de devam eden eyleme tekrar destek veriyorlar...


Yorumlar (0)

:)


Yorum Yaz

No trackbacks yet.